Zawiasy meblowe – niezbędne wyposażenie szafek

Zawiasy meblowe należą do najważniejszych okuć, przeznaczonych do montażu i wyposażenia wszelkiego typu szaf i szafek. To dzięki nim możliwe jest zamocowanie drzwiczek oraz umożliwienie późniejszego wygodnego korzystania z mebli. Jakie są rodzaje i zastosowania różnego typu zawiasów do mebli?

Zawiasy meblowe – rodzaje

Zawiasy meblowe to niezastąpione akcesoria do mebli. To dzięki nim można zamocować drzwiczki w szafach, szafkach i biurkach oraz swobodnie zamykać je i otwierać, mają więc największy wpływ na funkcjonalność tego typu wyposażenia. Dostępnych jest wiele rodzajów zawiasów, dostosowanych do drzwiczek montowanych w różny sposób i pod różnymi kątami. Aby zapewniły pełną funkcjonalność mebla, należy dobrać odpowiedni model, w pełni dopasowany do danego wyposażenia i jego przeznaczenia.

Wśród zawiasów meblowych wyróżniamy modele:

– do drzwi nakładanych, czyli najbardziej standardowego modelu, który wystaje poza szafkę,

– do drzwi bliźniaczych, równie często wykorzystywanego rozwiązania, kiedy dwa skrzydła drzwiczek są wykorzystane w tym samym meblu i mają wspólną środkową przegrodę,

– do drzwi narożnych, czyli modele posiadające odpowiedni kąt,

– do drzwi składanych, często wykorzystywanych w narożnikach,

– do drzwi wpuszczanych, znajdujących się we wnętrzu mebla,

– do drzwi równoległych.

Niestandardowe zawiasy meblowe

Zawiasy meblowe mogą także występować w niestandardowych wersjach ze względu na nietypową budowę wyposażenia, do którego są przeznaczone, lub dodatkowe funkcje, które posiadają, aby zwiększyć funkcjonalność oraz komfort użytkowania danego sprzętu. Wśród specjalnych modeli wyróżniamy wersje do frontów bez uchwytów, działających na system „push to open”, modele z szerokim kątem otwarcia, stosowane np. przy szafkach typu cargo oraz zawiasy z cichym domykiem, dzięki którym szafki zamykają się niemal bezgłośnie, zwiększając komfort użytkowników. Dostępne są także inne modele, np. przeznaczone do zabudowy sprzętów AGD.

Wybór odpowiednich zawiasów do mebli

Wybierając zawiasy meblowe, należy przede wszystkim skupić się na odpowiednim ich dopasowaniu do danego mebla, jego budowy i pożądanego sposobu montażu drzwiczek. Ważnym aspektem jest także trwałość, na którą wpływa zastosowany mechanizm oraz wykorzystany materiał. Warto kupować zawiasy od sprawdzonych producentów – wysokiej jakości produkty są dostępne w sklepach z okuciami meblowymi, można tam również znaleźć największy wybór różnorodnych modeli, przeznaczonych nawet do niestandardowych szaf i szafek.