Wilanów przedszkola

Wilanów przedszkola – jak zainteresować zajęciami dziecko?

Małe dzieci (w wieku 4-5 lat) zwykle potrafią skoncentrować się na jakieś od 5 do 20 minut, w zależności od zadania – mniej czasu na nowatorskie i wymagające zadania, a więcej na czynności z natury przyjemne. Zajęcia przedszkolne z założenia są atrakcyjne dla dzieci, jednak niektóre angażują dzieci, a te muszą podołać wyzwaniom. Czy da się zainteresować dziecko na dłużej?

Zarezerwuj czas i miejsce na pracę domową

Ponieważ wielozadaniowość osłabia koncentrację, ważne jest, aby ograniczyć zewnętrzne czynniki rozpraszające. Na przykład odrabiaj pracę domową przy wyznaczonym biurku lub stole w cichym pokoju z wyłączonym telewizorem, telefonem w innym pokoju i wyłączonym laptopem, chyba że jest to potrzebne do odrobienia pracy domowej. Programy do monitorowania rodzicielskiego mogą automatycznie wyłączać dostęp do Internetu po określonej liczbie użytkowników. Gdy dzieci dorastają, rodzice mogą przejść na oprogramowanie do samokontroli, aby nastolatki mogły samodzielnie zarządzać swoim czasem. W ten sposób dzieci nie zostaną wciągnięte w wir czasu na Instagramie lub Snapchacie.

Dzieci muszą wstać, poruszać się i zrobić coś innego i niezbyt obciążającego po spędzeniu trochę czasu na koncentracji. Skorzystają na poświęceniu trochę czasu na odpoczynek i naładowanie baterii, zwłaszcza w czasie odrabiania lekcji po lekcjach. Młodsze dzieci mogą zrobić sobie przerwę na przekąskę lub zabawę, a nastolatki mogą skorzystać z okazji, aby sprawdzić posty swoich przyjaciół lub wysłać SMS-a z rówieśnikami.

Ćwiczcie wspólnie oddychanie 

Stały, przeponowy oddech spowalnia tętno i oczyszcza umysł, dzięki czemu możemy się skoncentrować. Jest to ważna umiejętność dla dzieci, które mają do czynienia z trudnymi zadaniami, które mogą wywołać niepokój i przyspieszyć tętno. Lęk prowadzi do unikania, co jest przeciwieństwem koncentracji. Znalezienie sposobów na uczynienie zadań bardziej przystępnymi jest więc ważne, a uspokojenie ciała jest jedną z tych strategii. To kolejna strategia pomagająca dzieciom podejść do trudnego zadania. Jeśli Twoje dziecko uczy się wiązać buty, pierwszym celem jest opanowanie początkowego węzła, a następnie przejdź do robienia dwóch pętli za pomocą sznurków, aż będzie dokładnie wiedziało, jak to zrobić i tak dalej.