W jaki sposób rozliczane są stowarzyszenia i fundacje? – biuro rachunkowe
W sektorze publicznym absolutnie każdy podmiot, który prowadzi działalność, zobowiązany jest do sumiennego i regularnego rozliczania się z urzędem skarbowym – dokładnie tak samo, jak przedsiębiorcy czy osoby prywatne. Jednak nie każda księgowa czy nawet biuro rachunkowe zawsze chętnie zabiera się za ten temat ze względu na stopień jego skomplikowania. Prowadząc stowarzyszenie czy fundację warto więc korzystać jedynie z najlepszych i najbardziej doświadczonych w tym zakresie specjalistów.
Jakie są podstawowe zasady rozliczania stowarzyszeń i fundacji w biurze rachunkowym w Warszawie?
Pod względem formalnym prowadzenie zarówno fundacji, jak i dowolnego stowarzyszenia, jest dość absorbujące. Już na samym początku warto wybrać swoje biuro rachunkowe w Warszawie , aby uniknąć późniejszych nieprzyjemnych sytuacji związanych z kontrolami.
Podstawą, o której osoba prowadząca taką działalność musi pamiętać, jest obowiązek corocznego rozliczania się z podatku dochodowego. Chodzi tu oczywiście o osoby prawne, których ów podatek dochodowy dotyczy. Nieprzekraczalnym terminem w tym wypadku jest dzień 31 marca w następnym roku, a więc deklaracje za rok 2021 należy złożyć do ostatniego marca 2022 roku. Odpowiednim w tym wypadku formularzem będzie CIT-8. Biura rachunkowe w Warszawie przypominają zawsze swoim klientom, że obowiązek składania tych dokumentów dotyczy także osób zwolnionych ustawowo z konieczności jego płacenia.
Biuro rachunkowe w Warszawie radzi: fundacje i stowarzyszenia a urząd skarbowy i darowizny
Spora część stowarzyszeń oraz fundacji opiera swoje działania na pozyskiwaniu darów oraz darowizn – nie tylko środków finansowych, ale także rzeczy materialnych, przekazywanych dalej na przykład swoim podopiecznym. Trzeba jednak pamiętać, że wszelkie otrzymane przez jednostkę rzeczy czy pieniądze również należy rozliczać z urzędem skarbowym. Aby nie popełnić błędu przy wypełnianiu dokumentów, kwestię tę również warto zostawić właściwemu biurowi rachunkowemu w Warszawie. Odpowiednim miejscem na wskazanie zebranych darów jest wyodrębniona część deklaracji CIT-8, a konkretnie: dokument CIT-D. Siłą rzeczy ów dokument również należy złożyć do końca marca kolejnego roku. Ważnym elementem jest wartość jednorazowej darowizny: konieczność wskazywania jej w rozliczeniu rocznym powstaje w chwili, kiedy jej wartość przekracza 15 000 złotych brutto. Rozliczenie jest niezbędne również w przypadku, gdy kwota darowizn pochodząca z jednego źródła, czyli od jednej osoby, będzie przekraczać 35 000 złotych brutto. Wyjątkiem od obowiązku składania tej konkretnej deklaracji CIT są organizacje, których roczne dochody nie przekraczają 20 000 złotych brutto.
Organizacje również muszą rozliczać VAT – biuro rachunkowe w Warszawie pomoże
Jeśli w ramach prowadzonego stowarzyszenia czy fundacji prowadzona jest jednocześnie działalność gospodarcza, to takie organizacje rozliczają się z podatku VAT określonym dokumentem w dokładnie taki sam sposób, jak wszyscy przedsiębiorcy. Osoby niedoświadczone w tym zakresie zdecydowanie powinny zdać się na biuro rachunkowe w Warszawie, które te kwestię rozwiąże błyskawicznie i, co najważniejsze, bezbłędnie. W przypadku podatku VAT organizacja musi pamiętać o regularnych rozliczeniach, na które czas ma zawsze do dnia dwudziestego piątego kolejnego miesiąca.
Biuro rachunkowe w Warszawie rozliczy pracowników zatrudnionych w stowarzyszeniu
Najczęściej do sprawnego funkcjonowania fundacji czy stowarzyszenia niezbędni są przede wszystkim pracownicy – osoby, dzięki którym organizacja ma w ogóle szansę zaistnieć. To jednak automatycznie wymaga ich rozliczenia z urzędem. Bez względu na rodzaj umowy z pracownikami, organizacja musi rozliczyć PIT-4R do końca stycznia – za rok poprzedni. Na druku rozliczane są wpłacane podczas całego roku zaliczki dla pracowników. Kolejna kwestią, jakiej organizacja pozarządowa nie może zaniedbać, jest rozesłanie do wszystkich swoich pracowników, również tych już zwolnionych, PIT-u 11 z informacją o uzyskanych dochodach. Ponadto organizacje muszą również pilnować rozliczania podatków oraz płacenia składek ZUS.