Tablica magnetyczna nie jedno ma imię – Dowiedz się, jakie mamy możliwości podczas wyboru!

Mimo tego, że tablica to artefakt, kojarzący się nam przede wszystkim ze szkołą, obecnie ten trend nieco się zmienia. Często zauważymy ją również w biurze, a nawet w domu jednorodzinnym. To pewien element, który jest w stanie poprawić organizację, wspomóc proces uczenia się, a szczególnie jeżeli chodzi o zapamiętywanie. Co więcej, przyda się też do przygotowywanie sentymentalnych pamiątek.

Warto wiedzieć, że tablica magnetyczna ma przede wszystkim inne właściwości od tej klasycznej, gdyż pozwala na mocowanie na niej magnesów. Dodatkowo, możemy też posługiwać się markerami, natomiast spora część tablic, będzie nadawała się tylko do przyczepiania notatek na magnesach. Istnieje przynajmniej kilka rodzajów takich tablic, ponieważ wykonuje się je z różnych materiałów i charakteryzują się odmienną jakością, a co za tym idzie – posiadają też inne przeznaczenie. Nie powinno być problemu z odnalezieniem tablicy magnetycznej w takiej wielkości, aby ta nas usatysfakcjonowała, gdyż dostępne są zarówno te o wielkości formatu A4, jaki i takie, które mają nawet 2 metry!

Z jakimi rodzajami tablic magnetycznych możemy się spotkać?

Często natkniemy się na tzw. flipcharty, czyli magnetyczne tablice wolnostojące. Są one suchościeralne i możemy po nich zarówno pisać, jak i mocować na nich magnesy. Posiadają rozkładane nóżki, dlatego zamiast wieszania na ścianie, możemy je rozstawić. Chociaż standardem jest rozmiar 70x100cm, na pewno uda się nam znaleźć inne konfiguracje.

Stalowe tablice, posiadają powłokę zrobioną z nierdzewnej stali, stąd bez problemu przyczepimy do nich magnesy. Są relatywnie tanie, a oferują dobrą wytrzymałość. Wystarczy około kilkadziesiąt złotych, aby zaopatrzyć się w tablicę, której wymiary to chociażby 40x80cm.

Tablice lakierowane oferują korzystny stosunek ceny do jakości. Chociaż nie są one budżetowym rozwiązaniem, mają lepszą technologię od tych kredowych. Dodatkowo, będzie to i tak tańsze wyjście, niżeli w wypadku zakupu tablicy porcelanowej. Musimy także wiedzieć, że pisanie na nich wymaga zakupu specjalnych markerów.

Mimo tego, że za tablicę porcelanową należy trochę zapłacić, będzie ona bardzo solidna. W porównaniu chociażby do tych szklanych, ich powierzchnia jest matowa. Bardzo ciężko o jakiekolwiek zadrapania i uszkodzenia na powierzchni.

Klasyczne zielone i czarne tablice kredowe są tymi, po których pisze się kredą. Te również mogą być zaopatrzone w magnetyczną funkcję. Z reguły, wiesza się je na ścianie, a zwłaszcza te większe modele. Bez względu na to, często spotkamy modele stojące, które są nieco mniejsze.

Szklana tablica magnetyczna będzie posiadała dobrą odporność na zarysowania, dlatego warto sięgnąć po nią, gdy planujemy dość intensywną eksploatację. Do ich produkcji, wykorzystuje się zazwyczaj hartowane szkło, stąd ich wygląd bywa całkiem efektowny. Ważą sporo, więc wieszane są najczęściej na ścianach. Taka tablica stanie się nie tylko elementem, który podniesie efektywność organizacji biura, ale może też w ciekawy sposób wzbogacić aranżację wnętrza w naszym domu lub mieszkaniu.Samoprzylepna, tablica elastyczna jest swojego rodzaju alternatywą dla wszystkich innych rodzajów tablic magnetycznych. Materiałem jej wykonania jest folia, dlatego możemy sobie pozwolić na położenie jej na dosłownie każdej poziomej lub pionowej powierzchni. Wyróżnia się przede wszystkim wysokim stopniem mobilności, a najczęściej dostępne rozmiary zamykają się w wielkościach od A4 do A2.