Szampon bez silikonów – czy na pewno dobry?

Silikon w szamponach do włosów – niektórzy uważają, że ma zbawienny wpływ na włosy, inni są zdania, że silikon szkodzi i należy z niego zrezygnować. Coraz częściej jednak słyszy się głosy, że silikony w szamponach nie służą niczemu dobremu. Jak to jest zatem z tymi silikonami? Czy trzeba ich unikać? Poniżej obnażamy prawdę o tej substancji!

Szampon bez silikonu stał się w ostatnim czasie bardzo modnym produktem. Naturalne szampony coraz częściej pojawiają się w drogeriach, klasycznych sklepach i supermarketach. Nie powinno nas to dziwić. Świadomość ludzi co do własnego zdrowia bardzo zwiększyła się w ostatnich latach. Z roku na rok przybywa zwolenników kosmetyków naturalnych, w tym szamponów bez silikonu. Dzięki używaniu tego typu produktów można być pewnym, że dostarczamy organizmowi wyłącznie najlepszych substancji – zdrowych i bezpiecznych. Między innymi dlatego, wiele kosmetyków naturalnych sprawdza się w pielęgnacji zarówno osób dorosłych, jak i dzieci i ludzi starszych, których skóra również wymaga szczególnej troski.

Jaką funkcję pełnią silikony?

Silikony są związkami wytwarzanymi najczęściej z kwarcu lub krzemu, a ich zadanie polega na wygładzeniu łuski włosa. Sięgają po nie zatem te osoby, którym nie podoba się puszystość włosów. Dodatkowo nadają one włosom połysku, dzięki czemu włosy pozornie wyglądają na bardzo zdrowe. Producenci szamponów do włosów często podkreślają, że silikony są koniecznie, ponieważ to właśnie one chronią włosy przed czynnikami zewnętrznymi, np. przed zbyt gorącym powietrzem z suszarki czy przed prostownicą. Prawdą jest, że efekt jaki dają szampony z silikonami jest bardzo szybki – klienci widząc taki efekt nie mają zamiaru rezygnować z takich preparatów – szampon działa szybko, jest skuteczny, wygładza włosy, nie puszą się, a w dodatku szampon chroni włosy! Czego chcieć więcej! Otóż okazuje się, że szampony z silikonami tylko pozornie pomagają nam z włosami – na dłuższa metę niestety szkodzą. Obciążenie włosów silikonami może doprowadzić do tego, że w pewnym momencie włosy po prostu się zbuntują.

Co dzieje się, kiedy silikonu jest za dużo?

Kiedy silikonu jest za dużo lub kiedy nie zostaje odpowiednio spłukany, zaczyna bardzo szkodzić zarówno włosom, jak i skórze głowy. Skóra przestaje oddychać, pry skóry zostają zatkane. Włosy, na których od miesięcy zbiera się silikon zaczynają być mocno obciążone, wydają się cały czas tłuste oraz bardzo ciężkie – wiele osób w tym momencie zaczyna tęsknić za dawną puszystością swoich włosów. Często bywa również tak, że włosy wyglądają błyszcząco i zdrowo, ale wewnątrz są mocno przesuszone. Włosy takie nie są w stanie przyjmować żadnych substancji odżywczych – po prostu nie są one w stanie przedostać się przed grubą warstwę ochronna silikonu na włosie. Takie włosy zaczynają się kruszyć i łamać, a farbowanie będzie coraz mniej skuteczne. Będąc w takiej sytuacji należy sięgnąć po szampony, które potrafią usunąć wosk z włosów – jednak niestety często niszczą one i tak już słabe włosy. Dlatego najlepiej od razu sięgać po dobry szampon do włosów – szampon bez silikonów. Najczęściej są to po prostu szampony naturalne.

Czy każdy szampon naturalny jest dobry?

Rodzi się jednak pytanie, czy każdy szampon naturalny, a więc szampon bez silikonów, jest dobry? Oczywiście nie. Przede wszystkim warto zapoznać się z produktami konkretnych producentów, którzy reklamują się jako producenci kosmetyków naturalnych. Prawo w Unii Europejskiej dotyczące kosmetyków naturalnych skonstruowane jest w taki sposób, że producenci mają dużą dowolność jeżeli chodzi o proporcje składników – zarówno tych naturalnych, jak i nienaturalnych. Dlatego, kupując najlepszy szampon do swoich włosów, należy sprawdzić, jaki jest jego skład. Jeżeli w składzie nie ma szkodliwych i niebezpiecznych substancji, jeżeli ograniczony jest silikon lub nie ma go wcale, jeżeli ograniczone są substancje pieniące, a większość stanowią naturalne substancje, może zaufać takiemu preparatowi. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że najzdrowsze kosmetyki charakteryzują się bardzo krótkim składem.