piły taśmowe

Piły taśmowe – wybór odpowiedniego tonu

Aby uzyskać „drobne” (w porównaniu z szorstkim) wykończeniem, potrzebujesz „delikatniejszej” tarczy, co oznacza taką, która ma więcej zębów na cal. Większa prędkość cięcia i użycie smarów może również poprawić wykończenie. W przypadku cienkich cięć wymagana jest wysoka wartość TPI, tak aby co najmniej trzy zęby stykały się przez cały czas wzdłuż szerokości materiału tnącego. Grubsze materiały wymagają jednak niższego TPI i mniejszych prędkości skrawania.

Na co zwrócić uwagę?

Upewnij się, że podziałka zębów ostrza jest odpowiednia dla ciętego materiału. Użycie zbyt drobnej podziałki zębów może spowodować uwięzienie wiórów w wrębie ostrza — w efekcie „piłowanie” materiału, a nie jego cięcie. W ten sposób uzyskasz szorstką powierzchnię. Większość „standardowych” ostrzy do cięcia metalu ma standardową liczbę zębów (6, 10, 14 tpi). Chociaż te ostrza wykonają odpowiednią pracę, najlepiej jest uzyskać zęby o zmiennej podziałce (6-10tpi lub 10-14tpi). Zmienne zęby pozwalają ostrzom przeciąć prawie każdy materiał. Dzieje się tak, ponieważ podczas gdy drobniejsze zęby tną, grubsze zęby usuwają wióry, zmniejszając gromadzenie się ciepła.

Wybierz ostrza, które najlepiej pasują do Twojego zastosowania. Pamiętając o tym, że brzeszczoty do pił taśmowych zużywają się i w końcu pękają, zalecamy przechowywanie co najmniej kilku zapasowych brzeszczotów, aby nie musieć nagle przerywać produkcji w oczekiwaniu na nowe brzeszczoty.

Zastosowanie

W większości zastosowań grubsza podziałka zębów jest bardziej wydajna i tnie szybciej. Sprawdź usuwane wióry. Powinny być ładne, zwinięte, pełne frytki. Jeśli tak nie jest, sprawdź ostrze i szczotkę do czyszczenia ostrzy, aby upewnić się, że wióry nie są uwięzione w przełyku. Niebieskie chipy są oznaką generowania zbyt dużej ilości ciepła. Metale z cieńszymi ilościami wymagają drobniejszej podziałki, podczas gdy grubsze obszary lub rodzaje wymagają grubszej podziałki

Upewnij się, że prędkość ostrza jest odpowiednia do zastosowania. Nawet regulacja kilku stóp na minutę może znacznie poprawić jakość cięcia. Twój sprzedawca brzeszczotów może dostarczyć wykresy dotyczące materiałów, prędkości brzeszczotów i szybkości cięcia oraz ma dostęp do działu technicznego producenta brzeszczotów w celu uzyskania odpowiedzi na określone pytania. Sprawdź również prowadnice piły taśmowej, w tym ustawienie i tolerancje wkładek i rolek. Upewnij się, że rolki prowadzące obracają się swobodnie. Zablokowana lub uszkodzona rolka może zakleszczyć brzeszczot.