Paradontoza – leczenie: kto jest najbardziej narażony?
Paradontoza zawsze zaczyna się od zapalenia dziąseł. Jednym z pierwszych objawów jest krwawienie dziąseł podczas mycia zębów. Dziąsła mogą wyglądać na zaczerwienione i opuchnięte, a na zębach można zauważyć przebarwioną warstwę bakteryjnej płytki nazębnej. Jeśli nie zostanie usunięta poprzez odpowiednie czyszczenie zębów, płytka nazębna zostanie „zmineralizowana”, zamieniając się w twarde osady znane jako kamień nazębny lub kamień nazębny, których nie można usunąć szczoteczką do zębów.
Jak dbać o jamę ustną, aby zapobiegać zapaleniom?
Ludzie często nie zauważają obecności paradontozy do 40 czy 50 roku życia, kiedy to może dojść do znacznego uszkodzenia. Jednak dentysta LuxDentica.pl może wykryć objawy choroby znacznie wcześniej, podczas rutynowego badania stomatologicznego i monitorować stan przyzębia za pomocą narzędzia o nazwie Periodontal Screening Index. Powinieneś poprosić dentystę o badanie przyzębia w ramach regularnych kontroli stomatologicznych.
Cofanie się dziąseł nie zawsze jest spowodowane zapaleniem przyzębia. Czasami cofanie się dziąseł jest wywoływane zbyt intensywnym myciem zębów, co prowadzi do uszkodzenia linii dziąseł. Kiedy goi się, linia dziąseł cofa się dalej, aż do odsłonięcia korzenia zęba pod dziąsłem. Nawet jeśli zmienisz swoje nawyki dotyczące higieny jamy ustnej i będziesz czyścić zęby z mniejszą siłą, recesja dziąseł nie zostanie odwrócona.
W paradontozie początkowe uszkodzenie struktury podtrzymującej ząb może być niewidoczne, a dziąsła mogą się cofać dopiero po ustabilizowaniu się choroby. Jeśli masz recesję dziąseł, Twój dentysta będzie mógł je zbadać i wyjaśnić, czy przyczyną jest paradontoza i zaproponuje Ci odpowiednie leczenie.
Jaka jest różnica między zapaleniem dziąseł a zapaleniem przyzębia?
Zapalenie dziąseł to stan zapalny ograniczony do linii dziąseł, podczas gdy w zapaleniu przyzębia dochodzi do utraty kości szczęki, więzadła przyzębia i cementu korzeniowego. W zapaleniu dziąseł nie ma jeszcze żadnej utraty struktur utrzymujących zęby na miejscu. Oznacza to, że dobra higiena jamy ustnej w domu może powstrzymać zapalenie dziąseł i przywrócić zdrowe dziąsła.
Ale z paradontozą jest inaczej. Gdy stan zapalny spowodował utratę kości, tego uszkodzenia nie można naprawić. Leczenie paradontozy wymaga czegoś więcej niż tylko dobrej higieny jamy ustnej w domu. Wymaga profesjonalnej opieki stomatologa lub periodontologa.