Paradontoza

Paradontoza leczenie – co ją najczęściej powoduje?

Zdrowa jama ustna jest skolonizowana przez ponad 700 różnych gatunków bakterii, z których większość jest całkowicie nieszkodliwa i żyje w harmonii ze swoim „żywicielem”. Ale kiedy nie myjemy wystarczająco dokładnie zębów, obok dziąseł odkładają się osady bakteryjne, tworząc „płytkę nazębną” – a to stwarza warunki do rozwoju groźniejszych bakterii. W rezultacie zagrożona jest również naturalna obrona organizmu.

Szkodliwe gromadzenie bakterii

Prosta wiadomość jest taka, że ​​zapalenie przyzębia jest zawsze powodowane przez nagromadzenie bakterii w postaci płytki nazębnej. Jeśli ta bakteryjna płytka nazębna, która jest miękka, nie zostanie usunięta przez szczotkowanie, odkładają się w niej minerały i tworzy się twardy osad na zębie zwany kamieniem nazębnym (kamień nazębny). Obecność kamienia nazębnego sprzyja rozwojowi płytki bakteryjnej w kierunku korzeni zębów. Prowadzi to do osłabienia przyczepu korzenia do dziąsła i powstania szczeliny – zwanej kieszonką przyzębną – pomiędzy zębem a dziąsłem. Kieszeń ta jest idealnym miejscem gromadzenia się i namnażania szkodliwych bakterii, co prowadzi do rozwoju choroby, ponieważ bakterie uwalniają toksyny, które dodatkowo uruchamiają mechanizmy obronne organizmu.

Nasilenie i szybkość postępu paradontozy

Jeśli postęp zapalenia przyzębia nie zostanie zatrzymany, struktury podporowe zębów – w tym otaczająca kość – ulegają zniszczeniu. Zęby w końcu się rozluźniają i albo zostają utracone, albo wymagają usunięcia. Wśród dorosłych szacuje się, że około 70% utraty zębów jest spowodowane paradontozą. Na co zwrócić uwagę?

  • liczba i rodzaj obecnych bakterii;
  • siła obrony jednostki;
  • obecność lub brak czynników ryzyka (np. palenie, cukrzyca);
  • czynniki genetyczne;
  • niektóre rodzaje leków.

Na przykład im bardziej agresywne bakterie i im słabsza odpowiedź immunologiczna pacjenta, tym bardziej aktywna będzie choroba. A jeśli pacjent pali lub choruje na cukrzycę, mechanizmy obronne organizmu mogą być osłabione, co może przyspieszyć proces chorobowy. Niektóre leki – takie jak leki przeciwnadciśnieniowe lub rozszerzające naczynia krwionośne oraz immunoterapia – mogą wpływać na odpowiedź zapalną na płytkę nazębną i zwiększać podatność pacjentów na zapalenie dziąseł. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że bez gromadzenia się bakteryjnej płytki nazębnej nie wystąpi paradontoza.