Oświetlenie do filmowania – na co zwrócić uwagę?

Stworzenie odpowiednich warunków do sesji zdjęciowej czy też kręcenia filmu/programu telewizyjnego nie jest proste i powinni zajmować się tym specjaliści. Wynika to przede wszystkim z faktu, że oświetlenie do filmowania różni się od tego zwykłego i chcąc uwypuklić wszystkie pożądane cechy miejsca czy osób, niezbędna jest wiedza oraz odpowiednie umiejętności. Na co zwrócić uwagę, tworząc taki plan filmowy?

Oświetlenie do filmowania – kilka najistotniejszych kwestii

Po pierwsze – Sprawdzenie warunków na planie

Najważniejsze w przypadku doboru odpowiednich lamp na plan zdjęciowych czy filmowy, jest oczywiście poznanie warunków, jakie panują w danym miejscu. Musisz dokładnie przeanalizować miejsce i potrzeby, sprawdzić jak wiele światła będzie potrzebne i jaki jego rodzaj będzie najbardziej odpowiedni. Czy powierzchnia do oświetlenia jest duża? Jakie elementy plany chcesz wyeksponować, a które mogą być przyciemnione? Na wszystkie te pytania należy odpowiedzieć sobie w fazie początkowej, dzięki czemu wybierzesz najlepsze oświetlenie do filmowania.

Po drugie – Dobór lampy do miejsca

Jeżeli już wiesz, jakie warunki panują na planie, możesz sprawdzić dostępne możliwości i wybrać te lampy, które będą Ci najbardziej potrzebne. Jeżeli potrzebujesz intensywnego światła, możesz postawić na lampy LED albo fluorescencyjne, ale w przypadku konieczności oświetlenia bardzo dużej powierzchni, niezbędne mogą okazać się lampy HMI. Dużą popularnością wciąż cieszą się tradycyjne lampy żarowe o zróżnicowanych parametrach. Jeżeli chcesz wybrać najlepsze oświetlenie filmowe, a nie masz na ten temat zbyt dużej wiedzy, warto skonsultować się ze specjalistami.

Po trzecie – Rodzaj i barwa światła

Firmy oświetleniowe oferują nie tylko różnego rodzaju lampy, ale również efekty, jak choćby kolorowe folie nakładane na lampy, które pozwalają uzyskać odpowiednią barwę światła i tym samym stworzyć niezwykłe, oryginalne warunki na planie filmowym. Istotny będzie również rodzaj światła – jeżeli chodzi o oświetlenie studyjne i filmowe, najlepszym rozwiązaniem zwykle okazuje się miękkie światło.

Po czwarte – Intensywność światła

Jeżeli chcesz mieć możliwość modyfikowania intensywności światła, zaopatrz się w specjalne oświetlenie do filmowania, w którym można zmieniać intensywność światła albo zaopatrz się w specjalne folie ND. Możesz też wykorzystywać metodę oddalania i przybliżania źródła światła do obiektu, co pozwoli na jego odpowiednie oświetlenie.

Po piąte – Odpowiedni montaż

No i na koniec – nie tylko wybór oświetlenia do filmowania ma znaczenie, ale również jego odpowiedni montaż. Musisz umieścić lampy tam, gdzie będzie to najbardziej korzystne dla planu filmowego i dzięki czemu możliwe będzie oświetlenie odpowiedniej powierzchni, a także konkretnych miejsc czy obiektów.

Masz wątpliwości? Skorzystaj z usług specjalistów!

Na szczęście warto wiedzieć, że na rynku działa wiele wypożyczalni oświetlenia, które będą w stanie pomóc Ci – zarówno w znalezieniu odpowiednich lamp, które pozwolą Ci stworzyć idealne warunki na planie filmowym, jak również w ich zamontowaniu. Co więcej, w takich wypożyczalniach masz dostęp do bardzo dużej liczby różnego rodzaju lamp – od rozmaitych producentów i o różnorodnych parametrach, dzięki czemu masz możliwość znalezienia dokładnie tego, na czym Ci zależy! I to w bardzo atrakcyjnej cenie, szczególnie gdy porównamy ją do kosztu zakupu profesjonalnej lampy.