Nauczanie w Hiszpanii z podziałem na wiek

Hiszpanie, którzy nie tylko żyją w tym kraju od urodzenia, ale też posyłają już swoje dzieci do różnych szkół, bardzo dobrze orientują się w tych sprawach. Są jednak Polacy, którzy zastanawiają się nad przeprowadzką właśnie do Hiszpanii i na temat szkół praktycznie nic nie wiedzą. Warto więc choć w kilku słowach wyjaśnić, jak to z tymi szkołami jest.

Schemat wieku dzieci i rodzaj szkół, do jakich uczęszczają

Warto zaprezentować schemat wieku dzieci oraz rodzaj szkół, do jakich uczęszczają zarówno dzieci, jak i młodzież w Hiszpanii. Trzeba koniecznie podkreślić, że szkoła w hiszpanii może nieco różnić się od tej w Polsce. Tak więc przedszkole w Hiszpanii przyjmuje dzieci w wieku od 0 do 3 lat. Do zerówki uczęszczają dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Szkoła podstawowa zaś jest prowadzona dla dzieci od 6 do 12 lat i jest obowiązkowa. E.S.O. to kolejna obowiązkowa szkoła, do której chodzą dzieci w wieku od 12 do 16 lat. Następnie jest Bachillerato Ciclos Formativos de Grado Medio od 16 do 18 lat. Uniwersytet Ciclos Formativos de Grado Superior przyjmuje uczniów w wieku od 18 do 21 lat, a nawet starszych. Po 3 latach uczniowie otrzymują dyplom. Jest jeszcze Uniwersytet – licencjat trwający 2 lata. Tę szkołę mogą wybrać osoby w wieku od 18 do 22 lat oraz starsze.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat edukacji w Hiszpanii?

Polacy, którzy decydują się na to, aby zamieszkać w Hiszpanii, obawiają się niemałych problemów wynikających z nieznajomości języka. Chodzi tu głównie o dzieci, które będą uczęszczały do hiszpańskiej szkoły. Warto więc wspomnieć, że w szkołach tych uczą się dzieci z różnych zakątków świata. Wśród nich są przede wszystkim dzieci z biedniejszych krajów jak Polska, Ukraina, Mołdawia, czy Albania, ale również z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii oraz krajów Skandynawskich. Tak więc dziecko od narodzin wychowywane w Polsce i władające tylko tym językiem nie będzie jedynym nieznającym języka hiszpańskiego. Dlatego nikt nie powinien się z tego powodu niczego złego obawiać. Trzeba też mieć świadomość tego, że dziecko dzięki takiej „mieszance” może wiele zyskać. Będzie to miało korzystny wpływ na rozwój intelektualny i emocjonalny dziecka. Wiadomo, że szkoły w Hiszpanii są różne i do różnych grup mogą trafić polskie dzieci, jednak nie ma się czego obawiać. Dzieci szybko przystosowują się do nowych warunków. Szybko też nawiązują kontakty. Mogą też z łatwością opanować inne języki obce, jakimi władają dzieci pochodzące z innych krajów.

Hiszpania to wyjątkowy kraj, do którego każdego roku przybywa ogromna liczba turystów. Niektórzy decydują się też na to, aby w nim zamieszkać. Wielu osobom kojarzy się z Majorką, piękną wyspą, gdzie chętnie wypoczywają zarówno single, pary, grupy znajomych, jak też całe rodziny. W sumie nic w tym dziwnego. Jeśli chodzi o wyspę Majorka temperatura jest całkiem wysoka, zarówno w okresie lata, jak i zimy. Życie na Majorce jest zupełnie inne niż w Polsce. Same widoki dodają energii i wprawiają w dobre samopoczucie. Mieszkając w Hiszpanii, nie można odmówić sobie przyjemności, jaką jest wizyta na tej właśnie wyspie. Warto dodać, że w Hiszpanii dzieci mają aż 3 miesiące wolnego, 3 miesiące wakacji. Tak więc warto zaplanować sobie urlop tak, aby móc wybrać się na Majorkę i właśnie tam odpocząć. Dla Polaków, którzy niedawno zdecydowali się na zamieszkanie w tym kraju, zapewne jeszcze podróże nie będą w głowie, bo sama Hiszpania będzie dla nich nowością. Jednak z czasem warto pomyśleć o kolejnych podróżach i bliższym poznaniu tej wyjątkowej części świata.