Naprawa kanalizacji – jak wyczyścić ją samemu?

Każda kanalizacja się psuje i jest to w zupełności normalne. Odpływy zatykają się nierzadko, zarówno te w kuchni, jak i w łazience. Najczęstszym powodem zatorów są wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, które się gromadzą – w łazience będą to przede wszystkim włosy, z kolei w kuchni resztki jedzenia i przede wszystkim tłuszcze. Nie trzeba wcale wzywać hydraulika, aby wyczyścić naszą kanalizację – bez problemu można to zrobić samemu! Dowiedz się jak!

Przepychaczka

Użycie do odetkania kanalizacji przepychaczki stanowi jeden z najprostszych i najpopularniejszych sposobów. Sam produkt nie jest wcale drogi, ale za to ekologiczny. Aby odetkać kanalizację za pomocą przepychaczki, w pierwszej kolejności konieczne jest zatkanie otworu przelewowego w zlewie – do tego potrzebna będzie zwykła, zmoczona gąbka lub szmatka. Następnie przepychaczką należy zatkać odpływ oraz napuścić do zlewu wodę. Ważne jest, aby do tego zlewu dostało się troszkę wody. Gdy to się uda, należy znowu użyć przepychaczki i ruszać nią w górę i dół na zmianę. Po kilku minutach powinniśmy już zauważyć wypływające z odpływu zanieczyszczenia. Jeśli działania nie przyniosły pożądanego efektu – cały proces należy powtórzyć jeszcze raz lub nawet kilka razy.

Sprężyna

Sprężyna jest zwiniętym, wykonanym ze stali drutem, który kończy się bardzo ostrym szpikulcem. Jest to przydatny sprzęt, który może bardzo skutecznie oczyścić kanalizację, jednak niezwykle ważne jest stosowanie go z wyczuciem. Do tego procesu należy zdjąć syfony, a następnie wkręcić sprężynę do środka. Dzięki temu, że przedmiot ten zakończony jest ostrą końcówką, jest w stanie usunąć nawet najgrubsze i największe zanieczyszczenia, które uniemożliwiają nam korzystanie z wody. Kiedy uda nam się umieścić spiralę w odpowiednim miejscu, następnie musimy ją wykręcić, kręcąc w przeciwnym kierunku. Sprężyna to tani, jednak naprawdę skuteczny przedmiot, który nierzadko radzi sobie z zanieczyszczeniami lepiej niż wszelkiego rodzaju środki. 

Środki chemiczne

Środki chemiczne do udrażniania rur chociaż są szkodliwe, stają się coraz to popularniejsze. Nie bez powodu – dzięki nim, możemy wyczyścić kanalizację w łatwy sposób, bez żadnego zaangażowania czy też umiejętności. Na rynku dostępnych środków chemicznych jest naprawdę dużo – naprawa kanalizacji nie stanowi więc żadnego problemu. Zanim jednak dokonamy zakupu jakiegokolwiek produktu, konieczne jest przeczytanie umieszczonej instrukcji. Nie każdy środek nadaje się na wszystkie instalacje. Należy umieścić środek w rurze, zachowując przy tym ostrożność.

Mieszanka

Mieszanka jest połączeniem sody i octu. Jest to domowy i równie popularny sposób na udrożnienie zatkanych rur. Wystarczy nam jedynie pół szklanki sody oczyszczonej oraz pół szklanki octu. Jeżeli chodzi o jego rodzaj – nie ma to tak naprawdę znaczenia. Wystarczy wlać mieszankę oraz zatkać otwór korkiem, gąbką, szmatką lub ścierką – nie ma to znaczenia. Następnie należy odczekać kilkadziesiąt minut oraz zalać odpływ wrzątkiem. Jest to skuteczna metoda, jednak w przypadku niewielkich niedrożności.