Maszyna do peletu

Maszyna do peletu – jak powstaje pellet?

Mówiąc najprościej, możesz zrobić pelet, przeciskając mieszankę paszową przez okrągły otwór w kawałku metalu. Jeśli wywiercisz dziurę w kawałku metalu, nałożysz na niego trochę paszy, a następnie przejedziesz po nim swoim samochodem, zrobisz pellet. Jeśli wywiercisz wiele otworów, możesz zrobić wiele granulek. Jeśli wywiercisz otwory w kole, umieścisz koło na wale umożliwiającym jego jazdę i nieprzerwanie umieszczasz mączkę przed kołem toczącym, stworzysz prasę płaską.

Wytwarzanie surowców

Pozostaje jednak wyzwanie: koło lub wałek porusza się szybciej na zewnątrz matrycy niż wewnątrz. To i maszyna do peletu wpłynąć na jakość peletu i spowodować nierównomierne zużycie prasy. Aby usprawnić proces, uformuj wykrojnik w pierścień z umieszczonym w nim zestawem rolek. Początkowo walec był napędzany, a pierścień po prostu jechał pod nim. Ta technologia była podobna do płaskiej matrycy, z tym wyjątkiem, że teraz zarówno wałek, jak i matryca poruszały się, prowadząc do bardziej pozytywnego wytłaczania. Obecnie matryca pierścieniowa jest siłą napędową, a wałek (wałki) poruszają się wewnątrz.

Jak wyprodukować pelet?

  1. Odważ składniki według przepisu. Potrzebujesz kilku różnych wag wielkości: dużych wag dla makroskładników, które stanowią ponad 10% receptury, oraz małych wag/ręcznego ważenia ręcznego, aby dodać mikroskładniki, które stanowią mniej niż 1% receptury.
  2. Zmiel składniki do mniej niż 2 mm. Rozważ zmielenie poszczególnych składników przed zmieszaniem (mielenie wstępne) lub zmielenie całej mieszanki (mielenie końcowe) po zważeniu.
  3. Preparat dokładnie wymieszać. Użyj miksera wstęgowego lub miksera łopatkowego, który może mieszać do 10 ton na raz. Na tym etapie możesz dodać środek wspomagający granulowanie i składniki na bazie płynnej.
  4. Przenieś mieszankę do prasy peletującej. Użyj podnośnika kubełkowego, aby przenieść paszę na górę młyna, a następnie pozwól jej opaść do pojemnika nad prasą do peletek.
  5. Kondycjonuj mieszankę parą bezpośrednio przed wejściem do prasy. Robisz to, dodając parę bezpośrednio do poziomej komory mieszania/transportu. Kondycjonowanie dodaje do paszy ciepło i wilgoć, co zmiękcza ją i ułatwia prasowanie peletów.
  6. Kondycjonowana mączka wpada do prasy, gdzie jest granulowana. Czasami granulki są przycinane na określoną długość nożem na zewnątrz matrycy.
  7. Gorące pellety wpadają do chłodnicy przeciwprądowej, gdzie powietrze jest przedmuchiwane przez nie w przeciwnym kierunku. 
  8. Transport schłodzonego peletu do przechowywania lub pakowania. Zwykle wiąże się to z kolejnym podnoszeniem na szczyt młyna za pomocą podnośnika kubełkowego i przepływem grawitacyjnym do miejsca przeznaczenia.