Lumion

Jakie możliwości ma Lumion? Cena

Lumion zapewnia również możliwość zapisywania pracy, zapisywania różnych scen, a przede wszystkim, jeśli zmienisz coś w swoim 3D za pomocą dowolnego oprogramowania do modelowania, zamiast wykonywać całą pracę od nowa w Lumionie, możesz po prostu wymienić poprzedni 3D w lumionie z nowym zmienionym, a lumion zachowa wszystkie tekstury i obiekty w pliku, ta opcja jest naprawdę niesamowita i może pomóc ci zaoszczędzić dużo czasu.

Łatwy w użyciu

Oprócz bogatej biblioteki możliwe jest nawet dodawanie własnych tekstur; ta opcja istniała już w pierwszych poprzednich wersjach lumion i nadal istnieje, mimo że biblioteka jest bardzo zróżnicowana i bogata. Używając Lumion do renderowania, lepiej zmniejszyć rozmiar pliku 3D tak bardzo, jak to możliwe. Czasami lepiej jest unikać używania obiektów i tekstur z oprogramowania 3D, którego użyłeś do modelowania, ponieważ Lumion zawiera już bogatą bibliotekę osobistą, jeśli plik 3D jest zbyt ciężki, wpłynie to na wydajność komputera, a nawet Lumiona i spowolni w dół pracy i renderowania.

Aby zmniejszyć rozmiar pliku, zwłaszcza jeśli pracujesz nad projektem miejskim z wieloma obiektami zewnętrznymi, czasami musisz podzielić projekt na części i zaimportować go część po części po wykonaniu wszystkich tekstur i modyfikacji. Ponadto dobrze jest używać warstw i przypisywać każdą rodzinę obiektów do oddzielnych warstw, a wszystkie warstwy aktywować dopiero na końcu przed renderowaniem. Dodatkowo do poprzednich wskazówek, możesz także zmniejszyć rozmiar scen 3D w oprogramowaniu do modelowania przed wyeksportowaniem do lumion, SketchUp, 3ds Max, Revit lub Archicad.

Czy jest to oprogramowanie wyłącznie dla profesjonalistów?

Lumion to oprogramowanie, które jest stworzone głównie dla architektów, ale jest bardzo proste, każdy może z nim pracować, nie wymaga dużej wiedzy na temat oprogramowania 3D, opcje i interfejs nie są wcale skomplikowane, faktycznie wygląda jak gra wideo, zrozumienie działania oprogramowania zajmuje krótki czas i można od razu przystąpić do pracy. Lumion to oprogramowanie tylko do renderowania, byłoby wspaniale, gdyby w przyszłości dodali narzędzia do modelowania, zachowując proste opcje i polecenia, ponieważ modelowanie zajmuje dużo czasu i wysiłku, aby dopracować wszystkie szczegóły, niektóre biura i firmy używają AutoCAD do Plany 2D i wszystkie szczegóły. 

Architekt musi pracować nad projektem 2D w jednym oprogramowaniu, następnie modelować w innym oprogramowaniu i wreszcie renderować w Lumionie, to długi proces od początku do końca. Idealnym procesem jest praca nad planami 2D w jednym oprogramowaniu i modelowanie i renderowanie w innym, tak jak robi to większość architektów.