Jakie korzyści oferuje nam specjalistyczne frezowanie CNC?

Obróbka skrawaniem to proces polegający na kształtowaniu bryły metalu w docelowe elementy, takie jak np. śruby czy nakrętki. Jedną z metodą obróbki jest frezowanie z wykorzystaniem nowoczesnej technologii CNC, która całkowicie odmieniła przemysł na przestrzeni ostatnich dekad. Na czym dokładnie polega ta technologia oraz jakie są jej największe zalety?

Czym jest technologia CNC?

Zacznijmy od krótkiego zdefiniowania technologii CNC (Computerized Numerical Control). Jest to profesjonalna obróbka metali sterowana przez algorytm komputerowy. Maszyny wykonują bardzo precyzyjną pracę posługując się trójwymiarowym schematem.Otóż, frezowanie cnc pozwala na produkcję licznych części i elementów metalowych wykorzystywanych w przemyśle. W tym celu wykorzystywane są specjalistyczne frezarki. Urządzenia mogą zostać zaprogramowane i dostosowane do wytwarzania docelowych elementów, na których zależy producentom.

Precyzyjne frezowanie CNC w obróbce metalu

Dawniej, obróbka metalu była procesem manualnym. Był to bardzo czasochłonny, trudny i niebezpieczny proces, który stawiał spore ograniczenia w kształtowaniu niewielkich elementów. Technologia CNC pozwoliła zautomatyzować obróbkę, co przełożyło się na dokładne wykonywanie części. Frezowanie jest obecnie procesem sterowanym komputerowo na podstawie projektu 3D. Ostrza zawarte w maszynie samodzielnie wykonują całą pracę pozwalając na uzyskanie oczekiwanego kształtu oraz rozmiaru metalowych elementów.

Możliwość obróbki najważniejszych metali

Przed wprowadzeniem technologii CNC posługiwano się głównie obróbką cieplną wykorzystująca wysokie temperatury. Obróbka skrawaniem CNC to proces mechaniczny, który polega na usuwaniu fragmentów metalu, aż do uzyskania docelowego kształtu. Zadanie to powierzane jest setkom precyzyjnych noży, które w trakcie pracy muszą być chłodzone. Zaawansowane frezowanie CNC pozwala na bezproblemową obróbkę wszystkich gatunków stali, bez konieczności jej nagrzewania.

Szybka obróbka metali dostosowana do potrzeb przemysłu

Obróbka metali z wykorzystaniem technologii CNC jest ukierunkowana na szybkie tempo pracy z zachowaniem wysokiej jakości produktu. Najbardziej zaawansowane frezarki są w stanie wyprodukować kilkadziesiąt elementów metalowych w ciągu jednej godziny. Tym samym, możliwe jest zaspokojenie ciągle rosnących potrzeb wszystkich gałęzi przemysłu. Co więcej, technologia ta jest stale rozwijana, dzięki czemu, wydajność obróbki metali regularnie rośnie.