piły taśmowe

Jak znaleźć dobre jakościowo piły taśmowe? 

Z biegiem czasu każda piła taśmowa zużywa się, ale zbyt często przyczyny złego cięcia można przypisać niewłaściwej obsłudze lub problemom mechanicznym, którym można było zapobiec dzięki rutynowej konserwacji. Jednak nawet stara piła taśmowa, która była właściwie obsługiwana i konserwowana, może uzyskać wysokiej jakości cięcie zbliżone do nowoczesnej piły taśmowej. Aby zapewnić wysoką jakość cięcia, skoncentruj się na tych pięciu kluczowych obszarach: tarczy, chłodziwie, posuwie w dół, podparciu elementu obrabianego i konserwacji maszyny. Niestety, wielu operatorów nie do końca rozumie i nie docenia tego, w jaki sposób są one ze sobą powiązane.

Jak wybrać brzeszczoty do pił taśmowych?

Przy zamawianiu piły taśmowej należy podać następujące informacje:

  • Rozmiar ostrza: W większości sytuacji wystarczy znać wymiary ostrza (długość x szerokość x grubość). Odwiedź: https://awexim.pl/wikus.
  • Materiał: Dowiedz się o właściwościach ciętego materiału. Gatunek, twardość (w przypadku obróbki cieplnej lub utwardzania), kształt, rozmiar.
  • Ostrza bimetaliczne M42 są najczęściej używane do cięcia materiałów litych i strukturalnych o lekkich lub średnich ścianach, rur i przewodów rurowych, stali zwykłej i metali nieżelaznych, czystego aluminium i stopów aluminium,
  • M51 Bimetaliczne ostrza są najczęściej używane do cięcia twardych i ciągliwych materiałów, stali nierdzewnej, stopów na bazie niklu, tytanu i specjalnych brązów, grubościennych konstrukcji
  • Określ odpowiednią liczbę zębów na cal (TPI): Skorzystaj z tabeli doboru zębów (patrz tabela poniżej).
  • Jeśli masz trudności z wyborem między dwoma tonami, drobniejsza z nich generalnie zapewni lepszą wydajność.
  • Gdy konieczny jest kompromis, najpierw wybierz właściwy TPI.

Co najmniej trzy zęby muszą przez cały czas stykać się z grubością przedmiotu obrabianego, aby uniknąć zdzierania zębów.

Wybierz odpowiednie ostrze

Wybór wzoru uzębienia: Wszystkie brzeszczoty do pił taśmowych mają zęby nieco szersze niż korpus brzeszczotu. Ta cecha zapewnia, że cięcie będzie wystarczająco szerokie, aby zapobiec „utknięciu” ostrza w ciętym materiale metalowym. Jednak wzory zębów różnią się pod innymi względami. Na przykład wzór „raker” jest używany do zwykłych prac związanych z cięciem metalu, podczas gdy wzór „fala” jest idealny do wykonywania cieńszych cięć, na przykład podczas cięcia pustej rury lub cięcia pod kątem.