Jak wygląda rehabilitacja po złamaniu kości udowej?

Złamanie kości udowej niestety jest bardzo skomplikowanym urazem. Jeśli do niego dojdzie czeka nas operacja, a później stosowna rehabilitacja. Przybliżmy sobie ten temat nieco bliżej. Nigdy nie wiemy co nas spotka w naszym życiu.

Przebieg rehabilitacji

Rehabilitacja nigdy nie jest łatwa. Jest to trudna praca zarówno osoby rehabilitowanej, jak i także rehabilitanta. Rehabilitacja po złamaniu kości udowej ma na celu nie jedynie zapobieganie bardzo groźnym powikłaniom, ale przede wszystkim chodzi o nauczenie chorego samodzielnego oraz także bezpiecznego przemieszczania się. Otóż, rehabilitacja po złamaniu kości udowej obejmuje oddechowe ćwiczenia, pionizację, a później naukę chodu przy użyciu pomocniczego sprzętu. Nauka chodzenia odbywa się zawsze pod okiem bardzo doświadczonego terapeuty. Naprawdę bardzo ważna jest świetna współpraca pomiędzy chorym a rehabilitantem. Balkonik bądź też kule mają nie tylko zadanie asekurowania pacjenta, ale także pozwalają na odciążenie znaczne uszkodzonej kończyny. Ważne są także ćwiczenia ogólnorozwojowe, które w rzeczywistości pomagają poprawić kondycję.

Ćwiczenia kończyny uszkodzonej zaczynają się w zasadzie możliwie jak najszybciej. Są to początkowo ćwiczenia stopy czynne, jak i także napinanie mięśni uda. Później się wprowadza ruchy zginania oraz także prostowania w biodrowym stanie. Dopiero w kolejnym okresie, są zalecane rotacyjne ruchy w stawie.

W rehabilitacji po złamaniu kości udowej główną rolę odgrywa kinezyterapia. Chodzi o ćwiczenia ruchów (biernych oraz czynnych), a także izometryczne ćwiczenia. Fizykoterapeutyczne zabiegi mogą zalecane być według wskazań indywidualnych. Jednak musimy pamiętać o tym, że nie wszystkie wskazane będą w przypadku samego zespolenia kości materiałem metalowym. Wówczas przeciwwskazana jest elektroterapia. Chodzi o elektrostymulację bądź też o jonoforezę.

Najważniejsze w tego rodzaju rehabilitacji jest niepoddawanie się. Musimy walczyć, być silni oraz nie oglądać się za siebie. Naszym celem jest powrót do normalności. Nie bierzmy pod uwagę scenariusza, w którym nie odzyskujemy sprawności. Takiej opcji kompletnie nie powinno być na naszym horyzoncie. Dzięki temu będziemy mieli tylko i wyłącznie dobre i pozytywne myśli oraz nastawienie. Jest to najważniejsze. Dobry rehabilitant jest na wagę złota. Mając dobrego rehabilitanta można powiedzieć, że osiągnęliśmy już swój mały sukces. Jest to naprawdę bardzo ważne. Rehabilitant po zabiegu to najważniejsza dla nas osoba. Będziemy spędzać z nim mnóstwo czasu.