Jak uprawiać rzepak jary?
Najlepszym sposobem na to, aby móc zagospodarować ziemię po wymarzniętym rzepaku ozimym jest posianie rzepaku jarego. Choć plantacji rzepaku jarego nie jest tak dużo, jak ozimego i nie jest to popularna uprawa w Polsce, to warto zainteresować się tematem. Jeżeli chcemy poprawić stan ekonomiczny gospodarstwa rolnego, uprawa rzepaku jarego będzie dobrą opcją. Dlaczego warto zdecydować się na posianie rzepaku jarego i jak go hodować?
Duże zapotrzebowanie na rzepak
Zapotrzebowanie na ziarna rzepaku wciąż rośnie, szczególnie przemysł petrochemiczny jest zainteresowany takimi rozwiązaniami, ponieważ są zobowiązani do dodawania domieszek biokomponentów do paliw. Mimo, że dość trudno jest przewidzieć, jaką wysokość osiągnął w kolejnych latach nasiona rzepaku, to bez wątpienia można stwierdzić, że nie będzie kłopotu z ich zbytem. Z roku na rok produkcja rzepaku w Polsce wzrasta, jak na razie moce przerobowe olejarni jeszcze się nie wyczerpały. Rocznie produkują one około 3,4 milionów ton nasion.
Niestety niekiedy trudno jest przewidzieć pogodę, jeśli zima będzie bardzo mroźna może się to skończyć dla rzepaku ozimego bardzo źle, wówczas nie pozostaje nic innego jak przesiać plantację, a do tego celu idealnie nadaje się rzepak jary. Obecnie nasiona rzepaku jarego można kupić bez większych problemów, choć nie warto robić takich zakupów zbyt pochopnie.
Czy to się opłaca?
Każdy, kto kiedykolwiek uprawiał rzepak, z pewnością bardzo dobrze zdaje sobie sprawę z tego, że rzepak jary plonuje znacznie gorzej niż ozimy, dzieje się tak ze względu na krótszy okres wegetacji, a także większą wrażliwość na suszę. Jeśli chcielibyśmy porównać plonowanie, to uzyskany plon z rzepaku jarego będzie niższy o około 40% od ozimego. Niestety decydując się na takie rozwiązanie, trzeba liczyć się z tym, że będziemy zmuszeni walczyć z chwastami, bo będzie ich o wiele więcej. Mimo to, przy mniejszych potrzebach surowcowych jego uprawa może być dobrym sposobem na uzupełnienie założeń gospodarczych i uzupełnienia plonów. Warto zdecydować się na zakup nasion rzepaku jarego, bo jest to jedyna roślina zastępcza po wymarzniętym rzepaku ozimym.
Jak uprawiać rzepak jary?
Rzepak jary powinien być uprawiany na dobrych i średnich glebach o obojętnym odczynie gleby oraz stabilnych stosunkach wodno-powietrznych. Ponieważ jego plony są mniejsze, to nie potrzebuje tak dużo składników odżywczych, co ozimy. Przed ustaleniem sposobu nawożenia rzepaku, warto dokładnie ustalić ilość aplikowanego azotu i jego dawki. Termin siewu jarego w Polsce przypada zazwyczaj na ostatnią dekadę marca albo pierwszą połowę kwietnia. Siew rzepaku jarego można połączyć z siewem jęczmienia jarego. Pamiętajmy, że zbyt późne lub zbyt wczesne siewy będą powodować dużo słabsze zaopatrzenie wschodzących roślin rzepaku jarego w wodę. Przez taki stan rzeczy nasze roślin będą wprawdzie wchodzić w kolejne fazy rozwoju, aczkolwiek z defektem suszowym. Gdy dokonamy siewu za późno, to rzepak będzie ponadto podatny na szkodniki. Określenie odpowiedniego terminu siewu rzepaku jarego jest dość trudne i może przysparzać dość sporych problemów. Tak, czy inaczej lepiej zdecydować się na wcześniejsz siew, niż późniejszy, gdyż wtedy roślina będzie w lepszej kondycji. W momencie, gdy dokonamy siewu zbyt późno, system korzeniowy rośliny nie rozwinie się w odpowiedni sposób, będzie to prowadzić także do szybszego tworzenia pędów kwiatowych i zawiązywania mniejszej ilości łuszczyn na roślinie.