Inergen – nowoczesny system gaszenia.

Inergen – gdzie potrzeba systemu gaszenia gazem?

Systemy gaszenia gazem to jedna z nowoczesnych myśli technicznych, dzięki której miejsca, w których wybucha pożar nie muszą być dodatkowo niszczone tradycyjnym i konwencjonalnym systemem przeciwpożarowym natryskowym czy proszkowym. A takich miejsc jest mnóstwo, głównie jednak wymienia się serwerownie, gdzie wysokie temperatury tworzone podczas pracy serwerów, możliwości przepięć, jak i standardowe błędy ludzkie, mogą doprowadzić do powstawania pożarów. Wykorzystuje się je także w bibliotekach, archiwach i innych miejscach, gdzie poprzez delikatność przechowywanych w pomieszczeniu rzeczy, nie można ich narażać na zabrudzenia i kontakt związany z innymi środkami gaśniczymi. Inergen IG-541 to gaz stosowany właśnie w tego typu instalacjach przeciwpożarowych. Co ważne w dzisiejszych czasach, jest on wyjątkowo obojętny dla środowiska, a więc nie musimy się obawiać, że poprzez nasz system gaśniczy będziemy uwalniać do atmosfery gazy niszczące warstwę ozonową.

Inergen i jego właściwości.

Należy zacząć od tego, czym jest sam inergen? Jest to mieszanka argonu, azotu i dwutlenku węgla, stąd wspomniana powyżej duża obojętność środowiskowa. Jest on też gazem o ciężarze podobnym do ciężaru powietrza, dlatego też pozwala na użycie małej jego ilości, aby skutecznie wypełnić nim przestrzeń, w której doszło do pożaru. Systemy gaśnicze wykorzystujące inergen są też – co ważne – na tyle, bezpieczne dla człowieka, że w przypadku nagłego wybuchu niewielkiego pożaru jest możliwości uruchomienia go, nawet jeżeli jeszcze przez chwilę w pomieszczeniu będą przebywać pracownicy. Ma na to wpływ także to, że Inergen nie tworzy toksycznych związków w połączeniu z dymem. Ostatnia ważna zaleta to działanie gazu na powierzchnię sprzętu, które nie wywołuje mikro korozji.

Systemy gaśnicze Inergen i ich budowa.

Gaszenie gazem inergen polega na zastosowaniu specjalnej konstrukcji instalacji przeciwpożarowej. Ta może działać automatycznie, już od momentu, kiedy systemy wykrywania pożaru prześlą impuls do instalacji przeciwpożarowej. Instalacje te wykorzystują tłumiki fali akustycznej, przez co sam proces wypływu gazu z jest spokojny, czyli po raz kolejny dużo bezpieczniejszy dla przedmiotów, jak i ludzi przebywających w pomieszczeniu.

Możliwość zachowania przez dłuższy czas wysokiego stężenia Inergenu w powietrzu już po ugaszeniu pożaru w pomieszczeniu, pozwala także na stłumienie wszelkich innych niebezpiecznych następstw pożarów. Można tu wymienić na przykład zabezpieczenie przed dalszym żarzeniem się archiwów.

Inergen w serwerowniach.

Dlaczego przy zastosowaniu inergenu tak wiele mówi się o jego przeznaczeniu do serwerowni? Z podobnych względów co używa się go w archiwach i biurach. Gaszenie gazowe wykorzystujące między innymi Inergen to bezpieczeństwo dla sprzętu. Zarówno sam środek gaśniczy, jak i przystosowane do niego instalacje nie przyczynią się do dalszych uszkodzeń elektroniki, powstawania przepięć, czy korozji szaf i urządzeń serwerowni.