Flota samochodowa – jak wygląda jej zarządzenia oraz w jaki sposób, można usprawnić ten proces?

Posiadanie i jednoczesny rozwój flot samochodowych przez różne firmy, to coś kompletnie naturalnego. Chociaż kiedy flota dopiero raczkuje, zarządzanie ją nie jest trudne, jednak wraz z przybywanie pojazdów, może dojść do pewnych utrudnień. Sięgając natomiast po kilka cennych porad, można znacznie ustabilizować i usprawnić ten proces

Faktem jest, że dla sporej liczby przedsiębiorców flota samochodowa to element, bez którego nie mogłoby odbywać się normalne funkcjonowanie firmy. Dodatkowo, właściciele firm dokładają wszelkich starań, aby jak najbardziej rozbudowywać tę flotę, a sprzyja temu m.in. leasing oraz wynajem długoterminowy. Są to rozwiązania, które niosą za sobą ogromną liczbę korzyści dotyczących nie tylko podatków oraz rozłożenia rat. Będzie to także ułatwienie zarządzania flotą samochodową.

Czym jest proces zarządzania flotą samochodów?

Flota samochodów może opierać się nie tylko na leasingu pojazdów osobowych i ciężarowych, ale także na kredycie oraz zakupie kredytowym. Bez względu na te kwestie oraz wielkość floty, powinno się oddelegować konkretnego pracownika, który będzie mógł się tym zająć. Osoba, który bierze takie zadanie na swoje barki, w branży nazywa się zazwyczaj fleet menadżerem.

Odpowiednie zarządzanie flotą jest dość złożone i zakłada sporo czynności, a jednym z nich jest m.in. obsługa techniczna pojazdów, kupno odpowiedni modeli samochodów, które sprawdzą się w danej branży, monitoring aut, nadzór nad stanem liczników, a także czy pojazdy są prawidłowo użytkowane. Będzie to też piecza nad naprawami szkód i ich zgłaszanie.

Zarządzanie flotą samochodową – jak uda się nam to usprawnić?

Kiedy już oddelegujmy pracownika do zadania, jakim jest zarządzanie flotą, warto postawić na odpowiedni system, który pozwoli na monitorowanie pojazdów. Dzięki funkcjonalnościom systemu, będziemy mogli w jednym miejscu gromadzić dane, mają do nich łatwy dostęp. Taki system musi umożliwić nam śledzenie tras samochodów, aby sprawdzić fakt wykorzystywania pojazdów do prywatnych celów. Monitoring zużycia paliwa sprawi, że dowiemy się o każdej nadmiernej eksploatacji samochodów. Jeśli chcemy wyeliminować puste przebiegi, warto posłużyć się ewidencją przejazdów wszystkich aut.

Dla odpowiedniego zarządzania flotą samochodową konieczne jest skorzystanie z wiedzy i narzędzi, dlatego to zadanie zlecane specjalistom, a zajmują się tym chociażby leasingowe firmy. Zyskamy z pewnością optymalizację kosztów, które dotyczą serwisowania i napraw. Spadnie zaangażowanie środków, związanych z samodzielnym zaangażowaniem środków. Leasingowa firma zajmuje się wszelkimi zadaniami administracyjnymi, a samochody będą wtedy serwisowane bezgotówkowo w niektórych punktach, a co więcej – możliwy jest nadzór czynności serwisowych.