Ekrany projekcyjne i ich rodzaje

Obowiązkową częścej każdej prezentacji jest odpowiedni ekran, którego pramatry robocze pozwalają nam na wygodnę działania. Ważna jest wielkość powierzchni, metoda mocowania, czy też typ projekcji. Z założenia, ekrany projekcyjne przeznaczone są do profesjonalnych zastosowań.

Obraz na ścianie, na pewno nie uzyska wysokiej jakości, gdyż tą zapewniają jedynie profesjonalne ekrany projekcyjne. Przy braku odpowiedniej struktury, odbicia światła, kontrastu oraz kierunkowości i wielu innych parametrów, ściana jest po prostu zdyskwalifikowana.

Ekrany projekcyjne na trójnogu

Nadają się głównie do użytku biznesowego, a także sprawdzą się w sektorze edukacyjnym. Mając na względzie ich konstrukcję, a przy tym też możliwość przenoszenia, jest to bardzo dobre rozwiązanie do zastosowania wszędzie tam, gdzie nie możemy pozwolić sobie na wykorzystanie standardowego systemu multimedialnego. Z uwagi na wysoką jakość dostępnych ekranów na trójnogu, te są w stanie spełnić wymagania nawet tych najbardziej wymagających. Spora część modeli tego typu, posiada dodatkowo specjalną rama, która pozwala na uniknięcie niepożądanego efektu trapezu.

Na uwagę zasługują również ergonomiczne uchwyty, dzięki którym o wiele łatwiej przenosi się ekran z miejsca na miejsce, a także umożliwia szybką regulację wysokości ekranu. Obecność metalowych kaset daję gwarancję należytej ochrony ekranu przed ewentualnymi uszkodzeniami, a także szkodliwym działaniem kurzu. Sporą zaletą ekranów tego rodzaju jest również szansa na to, aby przechowywać je w pionie. Najczęściej ich powierzchnia projekcyjna jest uniwersalna, a zatem biała, która nadaje się do stosowania w warunkach kontrolowanego oświetlenia. Daje pewność jednolitego obrazu, który sprawdzi się na prezentacji, w szkole, ale i podczas seansu filmowego.

Ekrany projekcyjne rozwijane ręcznie

Znane są z dość niskiej ceny, co sprawia, że bardzo często spotkamy je chociazby w szkołach, w biznesie, ale też w niejednym domu. Na rynku spotkamy tego rodzaju ekrany o wielu różnych formatach, a to sprawia, że możliwe jest ich dostosowanie do wymagań niemalże każdego użytkownika.

Te najlepsze ekrany rozwijane manualnie posiadają belkę napinającą, która chroni powierzchnię ekranu przed jej fałdowanem. Wyposażone są także w mechanizm zwijający ekran, a dzięki niemu możliwa jest zarówno lekka, jak i płynna praca. Uchwyty montażowe to tutaj standard, dlatego w bardzo łatwy sposób uda się nam zainstalować ekran na ścianie bądź na suficie.

Ekrany projekcyjne elektryczne

Mowa tutaj o ekranach projekcyjnych, które produkuje się z myślą o użytkownikach, którzy posiadają najbardziej wygórowane wymagania. Chodzi tu o wysoką jakość obrazu, ale też komfort podczas pracy. Elementarną cechą ekranów tego typu jest możliwość sterowania nimi zdalnie, a najczęściej za pomocą specjalnego przycisku umieszczonego na ścianie, a niekiedy nawet za pomocą pilota bezprzewodowego. Tak samo jak te manualne, elektryczne ekrany mogą posiadać czarne ramki. Najnowocześniejsze modele, będą działać w oparciu o technologię Plug&Play, co oznacza natychmiastową gotowość do pracy po podłączeniu do zasilania. Ekran tego typu montować można nie tylko na ścianie, ale również pod sufitem, z możliwością zabudowy w podwieszanym suficie. Modele wysokiej klasy, charakteryzują się wyjątkowo cichą oraz płynną pracą.

Ekrany projekcyjne ramowe

Ekrany projekcyjne ramowe to sprzęt, który powstał po to, aby możliwe było prowadzenie wielkoformatowych projekcji zarówno w plenerze, jak i w zamkniętych pomieszczeniach. Jedną z ważniejszych cech ekranów tego typu jest składana rama, która zwykle powstaje z materiałów wysokiej jakości. Ma ona chronić ekran przed uszkodzeniami podczas przypadkowych upadków. Istotnym elementem jest też walizka, dzięki której o wiele łatwiej można przenosić ekran. Jeśli mowa o profesjonalnych ekranach ramowych, te najczęściej oferowane są z dwoma typami powierzchni projekcyjnej – do projekcji przedniej oraz do projekcji tylnej.