Deweloperski Fundusz Gwarancyjny – co to jest i jak chroni interesów kupujących

Dla większości osób inwestycja w mieszkanie czy dom jest równoznaczna z poświęceniem znacznej części zgromadzonego majątku lub kredytem hipotecznym zaciągniętym na okres kilkudziesięciu lat. Strata tych pieniędzy jest więc finansową tragedią. Do tej pory niejednokrotnie słyszeliśmy w wiadomościach o sytuacjach, w których deweloper ogłosił upadłość,a pieniądze przeznaczone na jego konto po prostu przepadały. Na szczęście dla kupujących od 1 lipca 2022 roku taka sytuacja nie będzie możliwa, dzięki Deweloperskiemu Funduszowi Gwarancyjnemu.

Co to jest Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny to fundusz gwarantujący zwrot wszystkich zainwestowanych pieniędzy w przypadku upadłości dewelopera lub banku prowadzącego rachunek powierniczy, w którym gromadzone są środki klientów dewelopera. Ma on działać na wzór Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego.

Jest on częścią nowelizacji ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego z dn. 16 września 2011. Obowiązuje od 1 lipca 2022 roku i obejmuje wszystkie inwestycje deweloperskie, których sprzedaż rozpoczęła się nie wcześniej niż 1 lipca 2022.

Jaki problem ma rozwiązać Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

Wpłaty klientów są zbierane na mieszkaniowych rachunkach powierniczych (MRP), które mogą być zamknięte lub otwarte. Znacząca część inwestycji wykonywana jest na zasadzie rachunków otwartych, w których środki są przekazywane do inwestora zgodnie z pracami na budowie.

Do tej pory deweloper działający na zasadzie otwartego MRP mógł przerwać budowę lub ogłosić upadłość firmy. W takiej sytuacji środki, które były przekazane do czasu zaprzestania budowy, po prostu przepadały, co było sporym zagrożeniem dla kupujących nieruchomości na rynku wtórnym.

Środki mogły także częściowo przepaść w przypadku, gdy bank powierniczy ogłaszał swoją upadłość. Wówczas zabezpieczone były wyłącznie finanse do kwoty 100 tysięcy euro.

Jak działa Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny ma być zabezpieczeniem w przypadku ww. sytuacji. Od 1 lipca 2022 roku deweloperzy muszą odprowadzać składki w wysokości:

  • 0,45% dla otwartych rachunków MRP,
  • 0,1% dla zamkniętych rachunków MRP.

W przypadku mieszkania o wartości 600 tysięcy złotych składka będzie więc wynosić kolejno: 2700 zł dla otwartego i 600 zł dla zamkniętego rachunku MRP. Ta relatywnie bardzo niska kwota ma zabezpieczać wszystkie wpłaty klienta na konto dewelopera.

Kiedy będzie możliwy zwrot środków dla kupującego

Nowelizacja ustawy przewiduje zwrot środków w pięciu przypadkach:

  • upadłości dewelopera,
  • przerwania prac budowlanych,
  • odstąpienia przez syndyka lub zarządcy od umowy zawartej z klientem,
  • upadłości banku prowadzącego rachunek powierniczy,
  • odstąpienia od umowy przez nabywcę (np. z powodu niepoprawnego spełniania umowy przez dewelopera).

Zakup nieruchomości jest bezpieczniejszy dla kupującego

Wielu deweloperów krytykuje wprowadzone zmiany, jednak bez wątpienia dla klientów kupowanie nieruchomości stało się bezpieczniejsze. Osoby, które do tej pory zwlekały z wizytą w agencji sprzedaży nieruchomości (https://pogorzelski.pl/), mogą w końcu wybrać się na poszukiwania wymarzonego mieszkania bez obaw o możliwość straty środków.