Cordyceps

Czym jest Cordyceps?

Cordyceps to rodzaj grzybów pasożytniczych, które przyczepiają się do owadów i innych stawonogów jako gospodarze. Każdy gatunek kordycepsu zwykle zaraża bardzo specyficzną infekcję. Rodzaj ma około 400 gatunków, które można znaleźć na całym świecie. Najbardziej znanym gatunkiem Cordyceps jest Cordyceps sinensis (obecnie oficjalnie znany jako ophiocordyceps sinensis), który poraża gąsienicę ćmy Hepialus.

Walka ze zmęczeniem

Zmęczenie to fizyczne lub psychiczne wyczerpanie spowodowane stresem, takim jak przepracowanie, brak ruchu lub brak snu. Może to być również objaw wynikający z choroby, lęku, leków lub depresji. Wykazano, że Cordyceps działa przeciwzmęczeniowo i jest dobry w walce ze zmęczonymi mięśniami. Wiadomo, że Cordyceps pomaga zwiększyć siłę i poprawić układ odpornościowy. Badania sugerują, że kordyceps zwiększa produkcję trójfosforanu adenozyny (ATP), podstawowego źródła energii naszych komórek, zwłaszcza mięśni. Cordyceps promuje również spokojny sen i pomaga zwiększyć energię.

Potencjalne działanie przeciwnowotworowe

Wstępne badania sugerują, że kordyceps może zapewniać ochronę przed rakiem i hamować wzrost niektórych typów komórek rakowych, w tym raka płuc, okrężnicy, skóry i wątroby. Według badań opublikowanych w Journal of Microbiology and Biotechnology w 2008 r. ekstrakt kordycepsu był w stanie wywołać apoptozę (śmierć komórek) w komórkach raka piersi w badaniach z użyciem probówek. Podobne wyniki zaobserwowano w przypadku komórek raka okrężnicy. Kordycepiny w kordycepsie wydają się być toksyczne dla komórek białaczkowych. Badania na myszach wykazały również, że kordyceps ma działanie przeciwnowotworowe na chłoniaka, czerniaka i raka płuc.

Zarządzanie cukrzycą typu 2

Cukrzyca jest chorobą, w której organizm nie wytwarza lub nie reaguje na hormon insuliny, który normalnie transportuje cukier glukozę do komórek w celu uzyskania energii. Cordyceps może pomóc utrzymać poziom cukru we krwi w zdrowym zakresie poprzez naśladowanie działania insuliny. Niektóre badania sugerują również, że kordyceps może poprawiać czynność wątroby, nerek i chronić przed chorobą nerek, częstym powikłaniem cukrzycy.

Dobre dla serca

Wpływ kordycepsu na poprawę pracy serca staje się coraz bardziej widoczny. W rzeczywistości kordyceps jest zatwierdzony w Chinach do leczenia arytmii, stanu, w którym bicie serca jest zbyt wolne, zbyt szybkie lub nieregularne. Badania przypisywały korzyści zawartości adenozyny, naturalnie występującego związku, który ma działanie ochronne na serce, który znajduje się w kordycepsie. Badania wykazały również, że kordyceps pomaga obniżyć całkowity cholesterol i trójglicerydy. Nagromadzenie cholesterolu w tętnicach i trójglicerydów, rodzaju tłuszczu występującego we krwi, który może prowadzić do chorób serca.