Czy rzutnik 4k to lepsza opcja niż telewizor?
To oczywiste, że rzutnik może być świetnym rozwiązaniem w zamian za telewizor. Powinniśmy natomiast mieć pełną świadomość tego, jaki model projektora będzie korzystnym rozwiązaniem, a szczególnie jeżeli chodzi o warunki typowo domowe.
Projektor do domowych zastosowań, jakie kwestie powinny być przez nas rozpatrzone?
Niezależnie od tego, czy wybieramy rzutnik 4k lub jakikolwiek inny, zawsze najważniejsza powinna być dla nas specyfikacja danego urządzenia, a w dalszej kolejności dopiero cena. W konkretnym przedziale cenowym odnajdziemy naprawdę szerokie spektrum urządzeń, a będą tam też takie, które nie są w stanie zaoferować użytkownikowi wiele, oprócz ciekawego wyglądu. Cena projektora domowego może okazać się dość ważna, a szczególnie w konkretnej sytuacji. Szczególnie w przypadku, gdy bierzemy pod uwagę jakość urządzenia w zestawieniu z kosztami eksploatacji oraz z częstotliwością użytkowania.
Poszukując rzutnika multimedialnego, powinniśmy szczególnie kierować się kilkoma najistotniejszymi kwestiami. Tym samym, pozwoli nam to szybko wyodrębnić modele, które powinniśmy mieć na uwadze, a na które nie warto spoglądać.
Rozdzielczość rzutnika – jaka będzie odpowiednia?
Nie każdy ma tego świadomość, jednak rozdzielczość dość mocno przekłada się na komfort oglądanych przez nas seansów. Chociaż zawsze możemy kupić rzutnik 4k, jego cena może okazać się wręcz zaporowa. Najczęściej wybierane są projektory Full HD, które gwarantują zadowalający stosunek ceny, do jakości oferowanego obrazu. Wymienić można kilka różnych rozdzielczości ekranów, jakie oferują sobą projektory. Rekomenduje się, aby było to jednak przynajmniej 1920×1200 pikseli.
Projektor i jego głośność pracy
Normalną koleją rzeczy jest to, że projektor będzie się nagrzewał podczas intensywnego użytkowania. Skuteczny system chłodzący to obowiązek, ponieważ bez tego niemożliwe będzie zabezpieczenie sprzętu przed przegrzewaniem się. Im większy wentylator, tym ten wolniej się obraza, a przez to mniej hałasuje. Starajmy się wybierać takie modele, ponieważ zyskamy tym wiele dla komfortu użytkowania.
Format obrazu – co będzie istotne?
Projektory posiadają różne parametry, a to tyczy się również o proporcji obrazu. Kiedy ma to być urządzenie wykorzystywane głównie w edukacji bądź biznesie, najlepsze będą projektory 4:3. Jeśli mowa o stricte domowych warunkach, gdzie zwykle ogląda się filmy i seriale, powinna być to wersja panoramiczna. Najlepiej postawić zatem na 16:9 bądź 16:10.
Jak wiele wnosi odpowiedni kontrast obrazu?
Kontrast z pewnością jest elementem, który w dużej mierze zależny jest od tego, jakie warunku panują w pomieszczeniu, gdzie korzystamy z projektora. Jeśli planujemy zaaranżować pokój projekcyjny w zupełnej ciemności, indeks kontrastu powinien być jak najwyższy. Jeżeli jednak oświetlenie jest kiepskie, ten parametr nie będzie już aż tak istotny.
Dodatkowe elementy projektora
Niekiedy nie ma konieczności, aby projektor przepełniony był dodatkowymi funkcjami, natomiast bardzo często okazuje się, że ich obecność potrafi być cenna, a szczególnie mowa tutaj o module WiFi. Warto nadmienić, że to nie jest coś, co obecne jest wyłącznie w droższych wersjach projektorów. Łączność tego typu pozwala na to, aby zminimalizować ilość stosowanych kabli. Użytkownicy bardzo cenią sobie również możliwość korzystania z wbudowanego złącza HDMI, a także czytnika USB, który daje szansę oglądać materiały wprost z pendrive’a podpiętego do projektora.
Regulacja oraz kwestia nagłośnienia
Projektory często mają wbudowane głośniki mono, jednak jeśli nie mamy zamiaru podłączać go do kina domowego, powinniśmy rozejrzeć się za modelem, który posiada wersję głośników w systemie stereo.
Odpowiednie ustawienie projektora pozwala nam, by każdy seans zapewniał nam wysoką wygodę a także przyjemność. Możliwe będzie to jednak wyłącznie wtedy, konieczne jest wyregulowanie obrazu, a także dokonanie korekty zniekształceń trapezowych. Tym samym, ustawimy sprzęt nawet z boku ekranu czy też ściany. Bez wątpienia będzie to funkcjonalne rozwiązanie dla każdego, kto nie ma zbyt wiele metrażu na pokój do projekcji.