Przedszkole TereFere

Czy dziecko jest gotowe na przedszkole? TereFere 

W wieku 5 lat większość dzieci jest gotowa do rozpoczęcia przedszkola. Potrafią radzić sobie z zorganizowanymi zajęciami, zarządzać sobą w klasie i są przygotowani na poznawanie nowych przyjaciół i podejmowanie wyzwań szkolnych. Departament Edukacji stanu Michigan wymaga, aby uczniowie mieli ukończone 5 lat przed 1 września, aby rozpocząć naukę w przedszkolu. W przypadku dzieci, które zbliżają się do tego terminu lub które kończą 5 lat tuż po tym, rodzice stają przed decyzją o wyborze przedszkola dla swoich pociech – lub odczekaniu roku.

Co powinno decydować o dołączeniu dziecka do programu przedszkolnego? 

Kilka czynników wpływa na gotowość dziecka do rozpoczęcia przedszkola, w tym środowisko emocjonalne, społeczne, fizyczne, rozwojowe, domowe, doświadczenie przedszkolne i umiejętności czytania.

Niektóre z kluczowych czynników, które rodziny biorą pod uwagę przy podejmowaniu tej decyzji, obejmują:

  • Koszt opieki nad dzieckiem. Wiele rodzin boryka się z tym wyzwaniem finansowym i dlatego decyduje się zapisać swoje dzieci do bezpłatnego przedszkola tak szybko, jak to możliwe, aby złagodzić problemy finansowe.
  • Dojrzałość. Czy dziecko jest w stanie samodzielnie dbać o siebie, takie jak zapinanie guzików, zapinanie suwaków i inne umiejętności potrzebne do samodzielnego korzystania z toalety? Czy dziecko jest gotowe do przebywania poza domem i angażowania się w zajęcia instruktażowe w klasie?
  • Akademicy. Niektóre dzieci wyrosły z bycia w domu lub w miejscach, które skupiają się na socjalizacji. Muszą być stymulowane i poszerzać naukę.
  • Indywidualny rozwój. Istniejące wcześniej warunki, które opóźniają rozwój fizyczny, emocjonalny lub umysłowy, mogą również wpływać na decyzję o dłuższym czekaniu, chociaż niektórzy mogą zdecydować się na wcześniejsze zapisanie się, aby uzyskać większy dostęp do programów wczesnej interwencji.

Czego dzieci uczą się w przedszkolu?

Przedszkolaki są bardzo ciekawe, jak to wszystko działa, a nauczyciele często wykorzystują ten entuzjazm, tworząc projekty na interesujące ich tematy. Rok przedszkolny to rok, w którym dzieci uczą się więcej o formalnych warunkach w klasie – uczą się skupiać przez część czasu na podstawowych umiejętnościach czytania i pisania oraz matematyce oraz uczą się prostych nauk ścisłych i nauk społecznych. Jest to rok podstawowy, w którym można przyzwyczaić się do szkolnej rutyny, procesu koncentracji i uczenia się oraz umiejętności społecznych związanych z nawiązywaniem nowych znajomości. To kluczowy rok dla budowania podstaw nauki.