Cło jak znaleźć kody oraz stawki

Jeśli jesteś zainteresowany importem swoich produktów do różnych krajów na świecie musisz wiedzieć, że przepisy oraz regulację na temat eksportu i importu są bardzo ważne podczas prowadzenia działalności. Poniższe informacje odnośnie stawek celnych, na pewno pomogą Ci na początku działań na międzynarodowych rynkach.

Stawki, kody celne i inne informacje dotyczące kategorii produktów pod import i eksport obecne są w systemach taryfowych w konkretnych państwach. Dziś skupimy się na systemach ISZTAR oraz TARIC.

Jak wyszukiwać stawek w systemie ISZTAR

System Zintegrowanej Taryfy Celnej (ISZTAR) to system kwalifikacji celnej, który prowadzi Służba Celne Rzeczypospolitej Polskiej. Strona ta zajmuje się integracją danych, które dotyczą taryf celnych, informacji o ograniczeniach w imporcie i ekspercie, zawieszenia ceł i stawek podatku VAT, ale też akcyzy.

Mowa tutaj o danych, które obowiązują w naszym kraju, a pochodzą one bezpośrednio z systemu TARIC, który to zarządzany jest pod nadzorem Dyrekcji Generalnej Podatków i Unii Celnej w Brukseli. Informacje są zwykle aktualizowane z dnia na dzień, dlatego warto abyś był z nimi na bieżąco – dlaczego? Wszystko po to, abyś mógł uniknąć nieporozumień podczas wysyłki towaru bądź podczas jego przejęcia. Strona WWW ISZTAR nie jest skomplikowana. Jej interfejs jest przejrzysty i łatwy w nawigacji, dlatego poszukiwanie danych nie sprawia większego problemu. Możemy tam wyszukiwać dane w naszym ojczystym języku, ale też angielskim, niemieckim i francuskim.

Jak wyszukiwać stawki w systemie TARIC

Drugi system to już wymieniony wyżej – TARCI, a dokładniej to Zintegrowana Taryfa Wspólnot Europejskich. To baza danych aktualizowana na bieżąco o wszelkich taryfach oraz ustaleniach prawnych przez państwa członkowskie Unii Europejskiej. Oprócz gromadzenia danych i stawek celnych, TARIC daje Ci do dyspozycji różnego rodzaju dane statystyczne z krajów europejskich i poszczególnych państw członkowskich na temat zarówno importu, jak i importu.

Na stronie internetowej TARIC znajdziemy nie tylko stawki, ale też kody towarów, konkretne informacje dotyczące stawek w kwocie bądź w procentach w zestawieniu z większym państwem, z którego produkt jest importowany. Jest to też okres ważności konkretnej stawki celnej. Musisz wiedzieć przy tym, że TARIC nie jest odpowiedzialny za publikację informacji odnośnie podatków VAT, a także akcyzy jak jest to w przypadku ISZTAR. Możesz swobodnie korzystać z systemu zarówno w języku polskim, jak i angielskim, hiszpańskim, niemieckim, włoskim i wielu innych. Chociaż na pierwszy rzut oka interfejs strony internetowej TARIC może wydawać się nieco skomplikowany, po chwili obcowania z nim na pewno oswoisz się z jego możliwościami, a strona będzie wystarczająco czytelna oraz prosta w obsłudze.

Mamy nadzieję, że te informacje będą dla Ciebie pomocne. Kody celne to bardzo ważny element planowania importu i eksportu towarów, dlatego kluczowe jest sprawdzenie, czy podany kod HS jest prawidłowy. Więcej informacji na stronie:  https://rusak.pl/taryfa-celna